Nurkitap
 Yayınevleri
 Yazarlar
 Kategoriler
 Son Çıkanlar
Ödeme Biçimleri:
 Arama

Kızıl İCAZ

Fiyatı: 90 TL 75 TL

Tedarik: 3 İş Günü İçinde Kargoya Teslim

Yayınevi: OSMANLI ARAŞTIRMALAR VAKFI (OSAV)

Yazar: Ahmed Akgündüz

Kategoriler: RİSALE-İ NUR ARAŞTIRMALARI, MUHTELİF RİSALELER

Barkod:

Özellikler:
Ürün Özellikleri
Kağıt Cinsi

Açıklama:
​KIZIL ÎCÂZ
424 SAYFA, DERİ CİLTLİ
Kızıl Îcâz, Bedîüzzaman’ın mantıkla ilgili bir kitâbıdır. Kızıl İcaz, Abdurrahman Ahdarî’nin Süllem’ül-Münevrak isimli eserine bir Şerh olarak kaleme alınmıştır.

İslam tarihindeki eserlerin te’lif tarzları hakkında kısa bir bilgi vermemiz konunun daha iyi anlaşılması için uygun olacaktır. te’lif tarzları itibariyle eserleri dört gruba ayırmak mümkündür.

A) Metinler’(el-mütûn)dir. Özellikle Selçuklu Devletinden itibaren çoğu müellifler, seleflerinin yazdığı çeşitli ilimlere dair ana kaynakları bir kanun metni şeklinde kısaltarak el kitapları hazırlamışlardır. Osmanlı Devleti zamanında da devam eden bu geleneğe göre hazırlanan eserler, medreselerde el kitabı olarak kullanılagelmiştir.

B) Şerhlerdir. Biraz önce bahsedilen metinler herkes tarafından tam olarak anlaşılmayınca, daha sonraki âlimler tarafından bunları izah eden şerhler yazılmıştır.

C) Hâşiyeler (Havâşî)dir. Bu eserler, ya metinlere yazılan şerhlerdeki bazı noktaların izahı amacını güder (ki bunlara ta’likat da denir) veya şerhlerde açıklanan görüşleri tenkid eder. Bu çeşit izah veya tenkit sadedinde, şerhler üzerine yazılan eserlere hâşiye denmiştir.

D) TA‛LÎKAT yani ilmî bir metnin üzerine kaleme alınan mülâhazalar, istifsârlar ve manalar üzerine yapılan derin açıklamalar demektir. Mesela İsmail Gelenbevî‛nin Burhân isimli mantık kitabı üzerine Bediüzzaman’ın kaleme aldığı TA‛LÎKAT bu kabildendir.

İşte Mantık İlmindeki Abdurrahman Ahdarî’nin Süllem’ül-Münevrak adlı metnini Bedîüzzaman KIZIL ÎCÂZ adıyla şerhetmiş ve Abdülmecîd Nursî de kendisinden ders aldığı KIZIL ÎCÂZ Şerhine Hâşiye kaleme almıştır.

Biz bunları da tercüme etmiş bulunuyoruz. Abdülmecîd Nursî’nin yaptığı klasik manada bir Hâşiye’dir. Hem Süllem, hem şerhi olan KIZIL ÎCÂZ ve hem de Hâşiyesi olan Abdülmecid Efendi’nin izahları, bazan Üstad’ın eserini anlamada yeterli olmadığı için, biz de ana konu başlıklarında bir nevi TA‛LÎKAT kabilinden açıklayıcı izahlar koymak durumunda kaldık.

Bu izahlarımızı kitabın içinde ve tırnak arasında siyah harflerle yazdık ki, asıl kitapla karışmasın. Bütün bunlara rağmen, dipnot yani eski tabirle Hâşiye olarak bazı ıstılâhları izah etmek mecburiyetinde kaldık.

Önemle itirâf edelim ki, bazı metinleri yüzde yüz anladığımızı söylemek zordur. Ancak elimizden gelen budur. Bundan sonraki baskılarda tashihler ve tavsiyeler gelirse, şerefle nazar-ı itibara alacağız. Çalışmak bizden ve tevfîk ise Allah’dan olduğuna gönülden inanıyoruz.

Kızıl İCAZE-posta ile paylaş Facebook da paylaş Twitter da paylaş Google da paylaş Live da paylaş Digg de paylaş Del.icio.us da paylaş

 
Yorum Ekle! Yorum sayısı: 0 Beğeni ortalaması: 0/10
Bu ürüne ilişkin yorum bulunamadı!
İlk Yorumu Yazmak İçin Tıklayınız!

 Alışveriş Sepeti
 Üyelik Paneli
Kullanıcı
Şifre
  Hatırla
 Ücretsiz Kayıt
 Şifre Hatırlatma
GÜMÜŞ KURAN  ALTIN YALDIZLI (orta boy -925 ayar gümüş)GÜMÜŞ KURAN ALTIN YALDIZLI (orta boy -925 ayar gümüş)
HEYET
KABE KUTULU KURAN-I KERIM  RAHLE BOYKABE KUTULU KURAN-I KERIM RAHLE BOY
HEYET
Mecmuatül ahzap 3 ciltMecmuatül ahzap 3 cilt
Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi
RİSALE-İ NUR KÜLLİYATI ORTA BOY KATON KAPAKRİSALE-İ NUR KÜLLİYATI ORTA BOY KATON KAPAK
BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ
Gümüş kaplama rahleli sandıklı kuranı kerimGümüş kaplama rahleli sandıklı kuranı kerim
HEYET

Satış ve Teslimat | İade ve İptal | Gizlilik ve Güvenlik
Banka Hesaplarımız | İrtibat

Ödeme Biçimleri:

Copyright © 2011 Nurkitap
Tel: 0555 456 3664 - 0536 556 0621

Tasarım Programlama Altyapı
Eticaretim, Kitap, Lojistik, Haber, Oyun